radikulopatija (radikulitas) 5 pagrindinės priežastys ir gydymo būdai

Radikulopatija (radikulitas) – aktuali 21 amžiaus sveikatos problema. Šiuolaikinio gyvenimo tempas ir įtemptas darbas gali sukelti įvairias sveikatos problemas, įskaitant nervų suspaudimus, tokias kaip radikulopatija. Ši būklė gali būti skausminga ir ribojanti, tačiau suprasti jos priežastis ir tinkamai ją gydyti gali padėti susigrąžinti sveikatą ir gyvenimo kokybę. Šiame straipsnyje išnagrinėsime penkias pagrindines radikulopatijos priežastis ir gydymo būdus.

Radikulopatija-Radikulitas

Radikulopatija (radikulitas) ir jo esmė

Radikulopatija (radikulitas) yra būklė, kai nervas ar nervų šaknis yra suspaudžiama arba sužeidžiama, dažniausiai dėl slankstelių disko išstūmimo arba slankstelio sąnario peraugimo. Tai gali sukelti skausmą, tirpimą, silpnumą arba dilgčiojimą kur nors kūno dalyje, kurį nervas aprūpina. Ši būklė dažnai būna lokalizuota juosmens ar kaklo srityse.

Pagrindinės priežastys:

  1. Slankstelių diskų išstūmimas: Tai yra viena iš dažniausių radikulopatijos priežasčių. Kai slankstelio disko viduje esantis minkštimas (branduolys) išstumiamas į nervų kanalą, jis gali suspausti nervą ar nervų šaknį, sukeldamas skausmą ir kitus simptomus.

  2. Slankstelių sąnario peraugimas: Slankstelių sąnario peraugimas arba spondilozė gali būti kitas radikulopatijos provokatorius. Kai slankstelio sąnario audiniai perauga ir susiaurina nervų kanalą, tai gali sukelti nervų suspaudimą.

  3. Tarpslankstelinės sąnarių disfunkcija: Kai tarpslanksteliniai sąnariai, esantys tarp slankstelių, neveikia tinkamai, jie gali sukelti slankstelių judesių disbalansą ir nervų kanalo suspaudimą.

  4. Spondilolistezė: Tai būklė, kai vienas slankstelis slenkasi pirmyn arba atgal, lyginant su kaimyniniais slanksteliais. Toks slankstelių poslinkis gali sukelti nervų suspaudimą ir radikulopatiją.

  5. Traumos ar sužalojimai: Traumos, įskaitant avarijas arba sužeidimus sporto metu, gali sukelti slankstelių sąnarių dislokacijas ar slankstelių diskų sužalojimus, kurie savo ruožtu gali sukelti nervų suspaudimą ir radikulopatiją.

Gydymo būdai:

  1. Vaistai: Gydytojai gali skirti vaistus nuo skausmo, pavyzdžiui, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NSAID), steroidus arba antidepresantus, norint sumažinti skausmą ir uždegimą.

  2. Kineziterapija: Tai apima pratimus, kurie stiprina nugaros raumenis, gerina judrumą ir padeda sumažinti slankstelių sąnarių spaudimą, taip pat gali būti įtraukta traukimo terapija arba ultragarso terapija.

  3. Injekcijos: Kai kuriais atvejais gydytojai gali skirti injekcijas su kortikosteroidais tiesiai į nervų kanalą arba aplink nervą, kad sumažintų uždegimą ir skausmą.

  4. Chiropraktikos ar osteopatijos gydymas: Šie metodai gali būti naudingi atstatant slankstelių sąnario judumą ir padėdami sumažinti nervų suspaudimą.

  5. Chirurginis gydymas: Jei konservatyvūs gydymo metodai nepadeda arba būklė pablogėja, chirurginis gydymas gali būti svarstomas. Tai gali apimti diskektomiją (slankstelių disko dalies pašalinimą), laminektomiją (nervų kanalo išsiplėtimą) arba slankstelių fiksaciją (slankstelių stabilizavimą).

Radikulopatija gali būti skausminga ir ribojanti būklė, tačiau daugelis žmonių gali patirti palengvėjimą ir pagerėjimą, naudodamiesi tinkamu gydymu. Svarbu kreiptis į kvalifikuotus specialistus, norint nustatyti tinkamiausią gydymo planą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir sveikatos būklę.

Radikulopatija Radikulitas

Kineziterapijos nauda radikulopatijai:

  1. Raumenų stiprinimas: Kineziterapijos pratimai, skirti stiprinti nugaros ir pilvo raumenis, gali padėti pagerinti nugaros stabilumą ir sumažinti slankstelių sąnarių apkrovą, taip pat mažindami nervų suspaudimo riziką.
  2. Judrumo ir lankstumo gerinimas: Specialūs judrumo pratimai gali padėti išlaikyti nugaros sąnarių lankstumą ir sumažinti slankstelių sąnarių peraugimo poveikį nervams.
  3. Postūmių korekcija: Kineziterapeutas gali padėti koreguoti kūno laikyseną ir judesius, kad būtų sumažinta slankstelių diskų ir sąnarių apkrova, kuri gali sukelti nervų suspaudimą.
  4. Skausmo mažinimas: Specialūs pratimai gali padėti sumažinti skausmą ir įtampą nugaroje, palengvindami nervų suspaudimo sukeltą diskomfortą.

Masažo nauda radikulopatijai:

  1. Raumenų atpalaidavimas: Masažas gali padėti sumažinti įtampą nugaros raumenyse, palengvindamas skausmą ir pagerindamas kraujo tekėjimą į pažeistą sritį.
  2. Skausmo mažinimas: Masažas gali padėti sumažinti skausmą, veikdamas nervų galūnes ir mažindamas jų jautrumą.
  3. Kraujo cirkuliacijos gerinimas: Gerėjanti kraujo cirkuliacija gali padėti pašalinti nuosėdas ir mažinti uždegimą, kuris gali būti susijęs su radikulopatija.
  4. Streso mažinimas: Masažas gali turėti teigiamą poveikį emociniam gerovei, sumažindamas stresą ir įtampą, kurie gali padidinti skausmo pojūtį.
Tačiau svarbu pasitarti su gydytoju ar kineziterapeutu prieš pradėdami bet kokį fizinį ar terapinį gydymą, įskaitant kineziterapiją ir masažus. Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl svarbu nustatyti individualų gydymo planą, atsižvelgiant į paciento būklę, simptomus ir gyvenimo būdą.
Daugiau skaitykite:
Atlantic Spine Center
Radikulopatija Radikulitas Pratimai

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kaklo radikulopatija simptomai

Pagrindiniai kaklo radikulopatijos simptomai apima skausmą, silpnumą ir tirpimą, paprastai pasireiškiantį vienoje rankoje arba abiejose rankose. Skausmas gali prasidėti kakle ir plisti į pečius, rankas ar net pirštus. Silpnumas gali paveikti rankų judrumą ir galios išlaikymą. Tirpimas arba “kandžiojimas” gali būti jaučiamas nuo kaklo iki pirštų galiukų. Kartais pacientai pastebi, kad skausmas ir simptomai blogėja naktį arba kai kuriuos judesius atlieka.

Kaklo radikulito veiksniai:

Įvairūs veiksniai gali padidinti kaklo radikulopatijos riziką, įskaitant ilgalaikį sėdėjimą, kaklo traumas ar sužalojimus, persišaldymą, degeneracinius pokyčius kaklinėje stuburo dalyje ir kt.  

Kakllo radikulitas  dažnai lydimas su panašiomis diagnozėmis:

  1. Diskų išvaržos: (Kaklo diskų liga su radikulopatija). Kai tarpslankstelinio disko vidus išstumiamas per jo išorinį sluoksnį, gali sukelti nervų šaknų suspaudimą ar sudirginimą.

  2. Degeneraciniai pokyčiai: Kaklo stuburo diskai gali prarasti savo gebėjimą absorbti stresą su amžiumi, dėl ko gali atsirasti osteochondrozė, diskų suspaudimas ir kitos degeneracinės sąlygos.

  3. Tarpslankstelinių sąnarių stenozė: Sąnarių susiaurėjimas gali sukelti nervų šaknų suspaudimą.

  4. Spondiliozė su radikulopatija: Spondiliozė yra natūralus, su amžiumi susijęs kaklo arba juosmens stuburo pokytis, kuris gali būti susijęs su tarpslanksteliniais diskais, sąnarių stenozėmis ir kitomis degeneracinėmis sąlygomis. Spondilozė gali sukelti diskomfortą, skausmą ir ribotą judumą stuburo srityje.

Diagnozė paprastai nustatoma naudojant fizinį tyrimą, neurologinį vertinimą ir vaizdinius tyrimus, tokius kaip kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT).

Kaklo radikulito Gydymas

Gydymo planas gali įtraukti įvairias priemones, įskaitant poilsį, skausmo valdymą vaistais, fizioterapiją, injekcijas, kad sumažintų uždegimą, ir retais atvejais chirurginę intervenciją.

 

Juosmens radikulitas

Juosmens radikulitas yra būklė, kurioje juosmens stuburo nervai yra suspausti arba sudirgę. Tai gali kilti dėl įvairių priežasčių:

  1. Disko išvarža: Kai tarpslankstelinio disko vidus išstumiamas į nugaros smegenis, tai gali sukelti nervo suspaudimą.

  2. Tarpslankstelinių sąnarių stenozė: Susiaurėjusios tarpslankstelinės sąnarių angos gali sukelti nervų spaudimą.

  3. Spondilolistezė: Juosmens slankstelio postūmis gali sukelti nervų suspaudimą.

  4. Traumos: Traumos, tokiomis kaip nesėkmingas nusileidimas ant juosmens, gali sukelti nervų pažeidimus.

Juosmens Radikulitas: Pagrindiniai simptomai

Pagrindiniai simptomai gali būti suskirstyti pagal dermatomus ir miotomus:

  • Dermatomai: Tai yra odos plotai, kurie yra aprėpti vieno nervo. Simptomai gali apimti skausmą, dilgčiojimą, tirpimą ar dilgčiojimą šioje odos srityje.

  • Miotomai: Tai yra raumenų grupės, kurias veikia vienas nervas. Simptomai gali būti raumenų silpnumas, sumišimas ar netgi paralyžius šiose raumenų grupėse.

Juosmens korseto raumenų svarba

Svarbūs raumenys palaikantys stuburą yra pilvo raumenys, juosmens ir šlaunų raumenys bei juosmens raumenys. Jie suteikia paramą stuburui ir prisideda prie jo stabilumo.

Kuom skiriasi nuo sėdimojo nervo neuralgijos?

Juosmens radikulopatija skiriasi nuo sėdimojo nervo neuralgijos tuo, kad pirmuoju atveju nervo suspaudimas vyksta juosmens srityje, o antruoju atveju – sėdimojo nervo srityje, paprastai plinta į koją.

Kai diagnozuojama juosmens radikulopatija, gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą ir specialius testus, tokius kaip judrumo bandymai, koordinacijos testai ir neurologiniai testai, siekiant nustatyti problemos mastą ir sunkumą.

Gydymo ir prevencijos veiksniai gali apimti:

  • Poilsį: Leidžiant nervui atsigauti.
  • Skausmo valdymą: Vaistai nuo skausmo, steroidiniai vaistai arba nervų blokada.
  • Fizioterapiją: Stiprina raumenis ir pagerina judrumą.
  • Chirurginę intervenciją: Jei konservatyvūs metodai neveikia arba būtina išlaisvinti suspaustą nervą.
  • Prevencija: Gerai išlaikyti fizinę formą, vengti sunkių pakrovų ir tinkamai kelti sunkius daiktus.

Elektrosimuliacijos vaidmuo ir radikulopatija

Elektrostimuliacija gali būti naudojama kaip gydymo dalis, kad būtų sumažintas skausmas ir pagerintas raumenų tonusas, tačiau svarbu pasikonsultuoti su gydytoju dėl tinkamo gydymo plano.

Radikulopatija ir neigalumas yra susiję sąvokos, nes radikulopatija, kuri yra būklė, kurioje nugaros smegenys suspaudžia arba sudirgina nervus, gali sukelti neigalumą, tai yra ribotą judumą, raumenų silpnumą ar kitus funkcinio sutrikimo simptomus.

Radikulopatija gali turėti įvairias priežastis, tokius kaip tarpslankstelinės išvaržos, juosmens slankstelių stenozė, sąnarių degeneracija ir kt. Šie sutrikimai gali sukelti spaudimą ar sudirginimą nervuose, kurie praeina pro stuburo kanalą.

Kai nervai yra pažeisti arba suspausti, tai gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant skausmą, silpnumą, tirpimą arba raumenų kontroliavimo praradimą tam tikrose kūno dalyse, kurias aprėpia paveiktas nervas. Šie simptomai gali būti pakankamai sunkūs, kad asmuo negali normaliai judėti ar atlikti kasdienių veiklų, dėl ko gali kilti neigalumas.

Svarbu laiku pasikonsultuoti su gydytoju, jei turite simptomų, susijusių su radikulopatija, nes tinkamas gydymas gali padėti sumažinti simptomus ir užkirsti kelią tolesniam neigalumui.

 

Pratimai gali būti naudingi gydant radikulopatiją, siekiant stiprinti raumenis, pagerinti judrumą ir sumažinti skausmą. Visų pirma, svarbu pasitarti su gydytoju arba fizioterapeutasu, kad jie galėtų patarti dėl tinkamų pratimų, atsižvelgiant į jūsų individualius poreikius ir būklę. Čia yra keletas pratimų, kurie gali būti naudingi radikulopatijos atveju:

  1. Juosmens stuburo lankstumas: Gulėkite ant nugaros su sulenktomis kojomis ir rankomis išilgai kūno. Lėtai traukite vieną kelį link krūtinės ir laikykite 15-30 sekundžių, tada pakartokite su kita koja.

  2. Pilvo raumenų stiprinimas: Gulėkite ant nugaros su sulenktomis kojomis. Lėtai pakelkite galvą ir pečių juosta aukštyn, įtempdami pilvo raumenis, ir laikykite 5-10 sekundžių, tada lėtai nuleiskite atgal.

  3. Pilvo raumenų ir juosmens stabilizavimas: Atsigulkite ant nugaros su sulenktomis kojomis ir rankomis ant grindų. Įtempkite pilvo raumenis ir pakelkite dubenį nuo grindų, laikydamiesi tiesiai. Laikykite šią padėtį 5-10 sekundžių ir tada lėtai nuleiskite atgal.

  4. Ištempimas sėdmenims ir šlaunims: Stovėkite tiesiai ir padėkite vieną koją ant kėdės . Lėtai lenkite kūną į priekį, juntant ištempimą sėdmenims ir šlaunims. Laikykite šią padėtį 15-30 sekundžių ir tada pakeiskite kojas.

  5. Raumenų stiprinimas: Tinkamas raumenų stiprinimas gali padėti pagerinti stuburo stabilumą ir sumažinti skausmą.

Svarbu atlikti pratimus atsargiai ir neviršyti savo ribų. Jei jaučiate diskomfortą ar skausmą, geriau nutraukti pratimus ir pasitarti su gydytoju. Be to, svarbu atlikti pratimus  reguliariai ir atsižvelgti į individualius gebėjimus ir būklę.

Radikulopatija ir jops trukmė  trukmė gali labai skirtis priklausomai nuo jos priežasties, sunkumo ir gydymo metodo. Kai kuriais atvejais simptomai gali praeiti per keletą savaičių ar mėnesių su tinkamu gydymu ir poilsio. Tačiau kai kuriais atvejais radikulopatija gali tapti lėtine būkle, ir simptomai gali likti ilgalaikiai arba periodiškai pasikartoti.

Kadangi radikulopatija dažniausiai yra susijusi su nervų suspaudimu ar sudirginimu, laiku pradėtas gydymas ir tinkamų gydymo metodų naudojimas gali padėti sumažinti simptomus ir pagreitinti atsigavimą. Tai gali apimti vaistų nuo skausmo vartojimą, fizioterapiją, judrumo pratimus, raumenų stiprinimą, injekcijas arba retais atvejais, chirurginę intervenciją.

Iki kokio laipsnio masažas gali padėti suspaustam nervui priklauso nuo to, kas jį sukėlė.

Viena suspaustų nervų priežasčių yra stuburo problemos. Pavyzdžiui, išsiveržęs diskas yra stuburo problema, galinti sukelti simptomus.

Taip pat, suspausti nervai gali atsirasti dėl raumenų, raiščių ir sausgyslių įtempimo. Bloga laikysena, pakartotiniai judesiai ar pasikartojantis trauminis pažeidimas taip pat gali sukelti suspaustus nervus.

Abiem simptomų tipams masažo terapija gali nuostabiai veikti ir padėti jums gauti reikšmingą palengvėjimą.

Jei jūsų būklė sukelia  raumenų įtempimą ir minkštųjų audinių problemas, pasikartojantys masažai gali padėti jūsų organizmui visiškai pasveikti per savaites ar mėnesius.

Jei jūsų suspaustas nervas sukeliamas stuburo problemų, tada masažas gali suteikti palengvėjimą, tačiau jis gali ne visiškai išgydyti jūsų kūną arba išspręsti pagrindinę problemą.

Ar Turėtumėte Paklausti Savo Gydytojo Apie Masažo Terapiją? Labai svarbu pasikalbėti su savo gydytoju dėl masažo terapijos, kad įsitikintumėte, jog tai tinkamas pasirinkimas jūsų būklei.

Konsultacija su gydytoju gali padėti nustatyti geriausią veiksmų kursą jūsų fiziniam sveikatai. Jie gali rekomenduoti jums gauti masažo terapijos, kad padėtų suspaustam nervui,